در حال بارگذاری ...
 • خلاصه عملکرد در بشاگرد

  در سال ۱۳۶۰، مرحوم عبدالله والی به اتفاق چند تن از دوستان خود برای محرومیت زدایی به یاری مردم محروم هرمزگان شتافتند. ایشان به مدت شش ماه در نقاط محروم این استان، به مردم رنج کشیده و مستضعف آن وادی، عاشقانه خدمت کردند. در همین سفر، ایشان و همراهانش به منطقه بشاگرد نیز وارد شدند و پس از بازگشت وضعیت این منطقه را به سرپرست کمیته امداد و آقای عسگراولادی گزارش کردند. به دنبال این مسئله، در سال ۱۳۶۱، ایشان طی حکمی از سوی نماینده محترم ولی فقیه و سرپرست کمیته امداد، به صورت رسمی برای محرومیت زدایی از منطقه بشاگرد ماموریت یافت تا به آن منطقه عزیمت کند. برای شناخت عمق محرومیت مردم این منطقه لازم است بدانیم این مردم از ساده ترین امکانات اولیه ی زندگی نیز بی بهره بودند و تا آن زمان، برخی از آن ها حتی اتومبیل و مواد غذایی مثل برنج را هم ندیده بودند. همچنین بیماری مالاریا و انواع بیماری های عفونی و میکروبی در بین مردم منطقه بسیار شایع بود.

  مرحوم والی در نهایت ایثار، آسایش و آرامش و زندگی مرفه را بر خود حرام کرده و عاشقانه خود و خانواده اش را وقف خدمت مشفقانه به این مردم کرد. ایشان طی ۲۲سال تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر، مردم محروم بشاگرد را از فقر مطلق و ذلت و خواری نجات داد. همچنین آنان را به مردمی سربلند و باعزت و دارای زندگی معمولی و آبرومندانه مبدل کرد. ایشان با اجرای طرح های گسترده ی عمرانی، وضعیت قبلی این منطقه را به کلی دگرگون ساخت. گفتنی است که ایشان بر اثر دوازده بار ابتلا به بیماری خطرناک مالاریا، سلامتی خود را در این راه از دست داد و تا پایان عمر از عوارض ناشی از این بیماری رنج برد.

  مهم ترین اقدامات و خدمات ارزشمندی که طی این مدت، در پرتو مدیریت خردمندانه ی این انسان شایسته در منطقه محروم بشاگرد اجرا شده به شرح زیر است:

  ـ احداث و تعمیر بیش از ۱۱۰۰کیلومتر راه دستیابی و ارتباطی.

  ـ تسطیح صدها هکتار زمین برای ایجاد باغ و بند آبی، در جهت اجرای طرح های آبخیزداری.

   ـ اجرای عملیات گسترده در جهت اجرای طرح های آبخیزداری.

  ـ احداث ۳سدبند نسبتا بزرگ برای ذخیره ی آب برای مصارف شرب و کشاورزی.

  ـ احداث ۳۴باب دبستان در سطح منطقه.

  ـ احداث ۴مجتمع شبانه روزی و خوابگاهی راهنمایی و دبیرستان دخترانه و پسرانه.

  ـ احداث حوزه علمیه برای برادران و حوزه علمیه برای خواهران.

  ـ احداث ۳باب مجتمع خوابگاهی دانش آموزی.

  ـ احداث درمانگاه شبانه روزی.

  ـ احداث ۲۳باب مسجد و حسینیه.

  ـ احداث حداقل ۱۰باب گرمابه عمومی.

  ـ احداث ۲باغ بزرگ مرکبات و نخلیات که مرکبات، خرما و سایر محصولات آن، از نظر کیفیت در سطح استان و در سطح کشور بی نظیر است.

  ـ تسطیح اراضی و تجهیز آن در سطح وسیع، در جهت ایجاد باغات و واگذاری آن به محرومان به منظور خودکفایی آنان.

  ـ ایجاد مرکزی برای ارائه ی خدمات حمایتی و اداری به مردم منطقه بشاگرد به نام خمینی شهر.

  ـ تجمیع روستاییان از ۱۱۵۰روستا و اسکان آنان در ۴۳۰روستا با هدف آسان سازی و ارتقای سطح خدمات رسانی به روستاییان.

  ـ تحت پوشش خدمات حمایتی قرار دادن بیش از ۱۵هزار نفر از محرومان منطقه، در قالب طرح مددجویی و طرح شهیدرجایی و ارائه ی انواع خدمات خودکفایی، درمانی، فرهنگی، آموزشی و پرداخت مستمری ماهانه به آنان و حمایت ویژه از ایتام منطقه.

  در دو دهه ی اول پس از انقلاب به خاطر شرایط خاص این منطقه و نبود امکانات زیرساختی عملا کمتر دستگاهی به صورت مستقیم در این منطقه حضور داشت و بیشتر وظایف دولتی همچون راه سازی، برق رسانی، ساخت مدرسه، توزیع کالاهای اساسی و ... توسط کمیته امداد این منطقه که یک اداره کل مستقل از اداره کل کمیته امداد هرمزگان بود انجام می شد اما کم کم حضور دستگاه ها در این منطقه پررنگ شد و کمیته امداد بیشتر در وظایف ذاتی خود متمرکز گردید.