در حال بارگذاری ...
 • خاطرات

  داستان باور نکردنی

  از حاجی پرسیدم برای اولین بار کجا نام بشاگرد را شنیدید و متوجه شدید که در ایران منطقه ای به این نام وجود دارد؟ ایشان در پاسخ گفت: «سال 61 بود. پس از 15 روز که در خط بودیم، خسته و کوفته پشت خط آمدیم. بچه های جبهه دور هم جمع شده بودند که حاج آقا ملکشاهی راجع به منطقه بشاگرد صحبت کرد و در مورد فقر آن ها مطالب بسیار عجیبی نقل نمود. تصور من این بود که بچه ها خسته اند و حاج آقا هم می خواهند بچه ها را سرگرم کنند، تا شب به پایان برسد. لذا به دوستانم گفتم حاجی یک داستانی می گوید که به عقل جور در نمی آید! من که می روم بخوابم. فردا صبح حاج آقا ملکشاهی به من گفت: عبدا... این چه کاری بود دیشب کردی؟ گفتم آخه مگر ممکن است؟ شاه ملعون بود و مال مردم را خورد، گور پدر شاه. ولی مگر می شود مردمی وضع غذا و لباسشان این باشد که شما می گویی. گفت قبول نداری بیا برو ببین. این بود که یک اکیپ 35 نفره تشکیل دادند تا به بشاگرد بیاییم و این منطقه را شناسایی کنیم که خود قصه مفصلی دارد.»

  سید محمدرضا مهاجر

  مهاجر تنها

  مدتها بود حاجی قول داده بود داستان اولین سفر خود به بشاگرد را برایم نقل کند. یک روز فرصتی پیش آمد ایشان گفت:
  «سال 65 به عنوان سرپرست یک اکیپ 35 نفره قرار شد بشاگرد را بررسی کنیم. از تهران به میناب آمدیم و در هلال احمر مستقر شدیم. من و آقای سلمان اسدی نیا برای تهیه کنسرو برای استفاده در سفر رفتیم. وقتی برگشتیم دیدیم افراد اکیپ نامه ای نوشته اند و عذر خواهی کرده اند که ادامه راه خطرناک است و ما رفتیم. شما اگر مایل هستید تنهایی سفر را ادامه بدهید. من و آقای اسدی نیا و یک نفر برادر روحانی، سفر را ادامه دادیم. نه راهنما داشتیم و نه نقشه. همان روز حرکت کردیم. جاده هم که نبود، از همان کف رودخانه می رفتیم. ماشین آقای اسدی نیا «لندرور» بود و جلو می رفت و من هم به دنبال ایشان حرکت می کردم. همان شب اول همدیگر را گم کردیم. ماشین را گذاشتم و با آن برادر روحانی به دنبال آقای اسدی نیا گشتیم. بر اساس آنچه در داستان ها خوانده بودم کنار جاده سنگ می گذاشتم که در بازگشت ماشین را پیدا کنم. همان شب گرفتار قاچاقچیان شدیم. ولی چون اسلحه را در ماشین جاسازی کرده بودم و آنها هم دیدند ما مسلح نیستیم و برایشان خطری نداریم و برای خدمت به مردم بشاگرد آمده ایم، کمکمان کردند و آقای اسدی نیا را پیدا کردیم. آن شب را در کپر قاچاقچیان خوابیدم. اولین بار بود که کپر می دیدم. صبح یک نفر از آنها ما را به سندرک رساند. شب شده بود. در سندرک ماندیم. در آنجا بود که با فردی به نام اباصلت آشنا شدیم. سه شرط برای راهنمایی ما گذاشت. ما هم پذیرفتیم. دو سه روز با ماشین رفتیم تا به سردشت رسیدیم. دیگر امکان رفتن با ماشین نبود. اباصلت شتر برایمان کرایه کرد، ماهم شترسواری بلد نبودیم، از پادرد دادمان درآمد و ناگزیر پیاده راه را ادامه دادیم تا به یک روستا رسیدیم و الاغ کرایه کردیم و مابقی سفر را با الاغ رفتیم. 45 روز در منطقه بودیم و تقریبا یک سیصدم منطقه را بررسی کردیم و به تهران بازگشتیم و فیلم و اسلاید و گزارش ها را ارائه کردیم. قرار شد در خدمت کمیته امداد، کار در منطقه را شروع کنیم.»

  سید محمدرضا مهاجر

  ماموریت بی پایان

  از حاجی پرسیدم پس از سفر 45 روزه، شما به عنوان مسئول کمیته امداد بشاگرد به منطقه می آیید و کار را شروع می کنید، چرا قرار شد کمیته امداد در منطقه فعالیت کند و چی شد که شما انتخاب شدید؟
  ایشان گفت: «در طول 45 روز که در منطقه بودیم یک سری عکس و اسلاید گرفتیم و مصمم شدیم صدای این شیعیان مظلوم و محروم را به گوش مسئولین برسانیم. در آن زمان حاج آقا عسگر اولادی وزیر بازرگانی بودند و استان هرمزگان نیز چهار وزیر معین داشت. گزارش سفر را خدمت آقای عسگر اولادی ارائه نمودم. ایشان جلسه ای تشکیل دادند و ما را دعوت کردند به آن جلسه. وقتی عکس ها و اسلایدها را به ایشان دادم خیلی گریه کردند، خیلی متاثر شدند. با هلی کوپتر به منطقه آمدند و با توجه به وضعیت خاص منطقه، تصمیم بر آن شد که کار از طریق کمیته امداد آغاز شود. در ابتدا جناب آقای اسدی نیا به عنوان مسئول کمیته به منطقه بشاگرد آمدند، اما متاسفانه ده یا پانزده روز بیشتر نماندند و برگشتند. حاج آقا عسگر اولادی با توجه به رهنمود حضرت امام (ره) مسئولیت را به گردن من گذاشتند و قرار شد به مدت دو سال در منطقه باشم که آن دو سال شد، این همه سال که در خدمت عزیزان بشاگردی هستیم.»

  سید محمدرضا مهاجر

  مسافری از قافله امداد

  سال 61 اولین سفری که حاجی به بشاگرد رفت، مبتلا به مالاریا شد.
  دکترها در تهران تشخیص نمی دادند. اول در بیمارستان لبافی نژاد و بعد هم در بیمارستان بوعلی بستری بود. یک روز دکتر عاصفی پرسید این مریض کجا بوده؟ گفتم بشاگرد بوده و توضیحات لازم را دادم. گفت 24 ساعت هیچ دارویی نخورد و پس از آن یک آزمایش مخصوص گرفت و متوجه شد حاجی مالاریا دارد. آن روزها حاجی خیلی اذیت شد. تب او روی 41 درجه بود! ساعت 12شب بود رفتم بیمارستان دیدم از زور تب از تخت پایین آمده و شکمش را گذاشته روی موزاییک های کف بیمارستان. در همان ایام در جبهه عملیاتی شده بود و قرار بود مجروحین را بیاورند، آن بیمارستان. با چنین حال و وضعیتی، حاجی می گفت تخت مرا به مجروحین بدهید.
  حاجی قول داده بود که برگردد به بشاگرد. چون تاخیر شده بود، دو نفر از بشاگرد آمده بودند تهران و در ترمینال به یک راننده گفته بودند می خواهیم برویم خانه حاجی والی. از قضا راننده از بچه های مسجد محل درآمده بود و گفته بود یک والی می شناسم و آورده بود آنها را اینجا. حاجی هم به خانه منتقل شده بود. ولی همچنان بیمار بود. آن دو نفر چند روزی ماندند و قرار شد من همراه آنها به بشاگرد بروم. وقتی به بشاگرد رفتم آنجا بود که متوجه شدم حاجی چه زجری کشیده و چرا به مالاریا مبتلا شده است. در همین سفر بود که تصمیم گرفتم کردستان را رها کنم و در کنار حاجی در بشاگرد باشم.

  امیر والی

  چرا بشاگرد؟

  از حاجی سوال کردم چه چیزی باعث شد که شما پس از اولین سفری که به منطقه داشتید تصمیم جدی بگیرید که در خدمت مردم بشاگرد باشید.
  ایشان این گونه پاسخ دادند:
  «فکر می کنم اول شیعه بودن مردم بشاگرد بود. چون در آن زمان کردستان بودم و می دیدم که برادران اهل سنت چه امکاناتی دارند، اما اینجا شیعیان گرفتار و محرومند. دوم فقر بیش از حد اینها و سوم نگاه های امیدوار اینها بود. در نگاهشان می خواندم که منتظر هستند برایشان کاری انجام شود و چهارم اطاعت از امر حضرت امام (ره) که فرمودند: برای شیعیان بشاگرد بایستی کاری کرد، هرکس قدماً و قلماً برای آنجا کار کند ما دعایش می کنیم. یاران خوبی برای آقا امام زمان در آینده خواهیم داشت.» امام بسیار به بشاگرد علاقه داشتند. آقای عسگر اولادی می گفتند هر بار خدمت امام می رسم می پرسند از بشاگرد چه خبر؟ مجموع اینها باعث شد که من عمر خودم و برادرانم را در اینجا بگذارم و به این مردم خدمت کنم.»

  سید محمدرضا مهاجر

  مرد عمل

  ایشان کارمند بانک صادرات بودند، اما به محض پیروزی انقلاب اسلامی بانک را رها کردند و به عنوان یک سرباز و بسیجی و از پیروان و دوستداران جدی امام خمینی«ره» مدتها در کردستان تلاش کردند. آن هم زمانی که کردستان واقعا پر از خطر، شر، گرفتاری و دردسر بود. فرصتی پیش آمد تا با ایشان آشنا شویم، در فکر و ذهن ما هم نبود، واقعا هدایت الهی بود. چون ما در بشاگرد به وسیله بعضی از برادران عبور کرده بودیم، اما تصور اینکه هم بشاگرد را بشناسیم و هم بتوانیم به داد آنها برسیم برای ما غیرممکن بود. من یادم هست که اگر می خواستیم از میناب تا انگهران که اول بشاگرد است یک خاور جنس ببریم، چهار روز طول می کشید. تازه باید چند برابر ارزش خود جنس پول می دادیم. حاج عبدا... والی رفت بشاگرد و با بیل و کلنگ شروع کرد به جاده سازی. اگر می خواستند با بیل و کلنگ ادامه دهند شاید صدها سال طول می کشید، اما همت عالی والی، آن روحیه بزرگ ایشان، روابط عمومی قوی ایشان، باعث شد که با مردم، اصناف، گروه ها، دانشگاهیان و مسئولین ارتباط برقرار کنند و کمیته امداد هم کمک کرد و آن بیل و کلنگ ها تبدیل شد به لودرها و بولدزرها.
  اولین کاری که می توانست برای بشاگردی ها حیاتی باشد، جاده بود. والی حدود 900 کیلومتر جاده زد. همه جا را باز کرد. همان راهی که حدود 10روز باید با شتر و قاطر می رفتیم، الان با سه الی چهار ساعت می شود از میناب رفت. آن هم نه به انگهران بلکه به خمینی شهر که فاصله زیادی با انگهران دارد.

  سیدرضا نیری

  بشاگرد دیروز

  در سفری که به بشاگرد رفته بودم از حاج عبدا... خواستم از گذشته بشاگرد بگوید. گفت بهتر است بروید از خود بشاگردیها سوال کنید. گفتم دوست دارم از زبان شما بشنوم. ایشان گفت:
  «بشاگرد راه نداشت. عموما با شتر رفت و آمد می کردند. چند روز در راه بودند، مدتها با بچه ها کار کردیم تا توانستیم برای مقر کمیته امداد یک راه دست ساز باز کنیم. از خمینی شهر تا میناب حدود هفده ساعت راه بود. اگر در راه توقف هم داشتی، به این هفده ساعت اضافه می شد. آرزوی بچه ها این بود که موقع رانندگی از دنده دو بروند دنده سه. اما امروز اگر شما صبحانه را در میناب بخورید، ناهار را می توانید در خمینی شهر باشید، با بریدن میلی متر، میلی متر کوهها و زحمت طاقت فرسای بچه ها این راه درست شده است. بیش از سه سال برق نداشتیم و بچه ها نمی توانستند مواد غذایی مثل پروتئین و گوشت بیاورند اینجا، بخورند. بنابراین هر پانزده روز به نوبت می فرستادمشان شهر که یکی دو بار غذا بخورند تا مبادا بدنشان کمبود مواد غذایی پیدا کند و دچار سوء تغذیه شوند.
  وقتی بیمار می شدند، در راه رساندن به شهر جهت درمان می مردند. شاید نسل امروز بشاگرد حتی جوان هایی که در مدارس شبانه روزی خودمان درس می خواندند، این حرفها را باور نکنند اما این عین واقعیت است. بروند از پدرانشان بپرسند. من فکر می کنم بشاگرد دیروز، صد و هشتاد درجه زیر صفر بود؛ اما بشاگرد امروز نزدیک به صفر رسیده و خیلی جاها هم چندین درجه بالای صفر و این بهترین تعبیری است که می شود در مورد بشاگرد دیروز و امروز داشت.»

  مختار پورولی

  انسان نورانی

  خداوند به من توفیق داد در سال 1365 هنگامی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بودم و به استان هرمزگان سفر کرده بودم، سفری را به منطقه بشاگرد داشته باشم که آن روز اصلا امکان ارتباط زمینی نبود و توسط هلی کوپتر در 6 یا 7 نقطه بشاگرد از جمله همین «گوهران» توقف کردم. در کپرها نزد مردم خوب و در کوچه و بازار با مردم صحبت کردم و واقعا زخمی که از محرومیت آنجا به روح من نهاده شد، همچنان پابرجاست. اما در آن روزگار یک انسان نورانی، یک انسان پرنشاط و پر ایمان ما را در بشاگرد راهنمایی می کرد، اطلاعات لازم را می داد، ما را به نقاط مخصوص می برد. نام او عبدا... والی بود. انسان بزرگواری که بیش از ما دردمندانه برای خدمت به این مردم خوب و صاحب این فرهنگ والا خود را وقف کرده بود. عبدا... والی در آن روز جوان بود، انسانی بود که زندگی را در تهران رها کرده بود و در خدمت کمیته امداد به این منطقه آمده بود تا در حد توان خود به شما مردم بزرگوار خدمت کند و انصاف باید داد که نقش کمیته امداد و به خصوص نقش مرحوم والی در پیشرفت امور بشاگرد فوق العاده تاثیرگذار بود و امروز هنگامی من در خدمت شما هستم که این عزیز بزرگوار که چندین سال در کنار شما بود، به جوار رحمت حق رفته است. مطمئن هستم که نتیجه خدمات و زحمات او را خداوند با رحمت و عنایات واسعه خود به او خواهد داد و نیز تبریک می گوییم به برادر بزرگوارش که این توفیق را داشت که پا در جای پای برادر عزیزش بگذارد و افتخار خدمت به شما را به نام خاندان والی ادامه دهد و برای این برادر عزیز نیز آرزوی موفقیت می کنم.

  سخنرانی سید محمد خاتمی رییس جمهور در جمع بشاگردی ها

  شکست طلسم بشاگرد

  حاج عبدا... با همتی الهی و جهادی جوانمردانه، راه دشوار خدمتگزاری در آن منطقه محروم را پیمود. ایشان در بشاگرد زیر چادر زندگی می کرد و با حداقل امکانات امور عمرانی و انسانی آنجا را دنبال می نمود. بعد از مراجعت از بشاگرد وقتی به والی گفتم شما چه نیازی دارید؟ گفت: اگر یک بولدزر به ما بدهید، آن را به یک هلی کوپتر می بندم و با آن به آخر بشاگرد می روم و از همان جا، جاده ای برای مردم این منطقه درست می کنم. آنچنان این کلمات را با شور و احساس بیان می کرد که واقعا هر شنونده ای را تحت تاثیر قرار می داد. به هر حال بعد از مدتی از برکات این سفر، هیاتی به نام هیات خدمتگزاران بشاگرد از افراد متدین، خیر و تاجر تشکیل شد و هرکدام تعهداتی را تقبل کردند که از جمله آن تعهدات، تهیه یک دستگاه لودر، یک دستگاه گریدر و یک دستگاه بولدزر بود که خوشبختانه تماما تهیه و ارسال شد.
  جالب است بدانید این شو ر و حرکت حاج عبدا... والی در زمانی بود که بعضی از مسئولین منطقه ای معتقد بودند «طلسم بشاگرد» با یک هجوم تجهیزات و امکانات همانند جنگ شکسته خواهد شد و تا این حرکت عظیم نباشد کاری در بشاگرد انجام نخواهد شد. اما حاج عبدا... والی یقین داشت که در این حرکت مقدس خدا به او کمک می کند و همین طور هم بود و خدا، هم از نظر معنوی و هم از بعد مادی کمک کرد.

  محسن صراف زاده

  امین مردم

  بالاترین و بهترین بهره وری را حاجی از کمک های مردمی و خیرین داشت. رشته من مدیریت صنعتی است و به این مسائل آشنا هستم. نمی شود گفت: بهره وری صد درصد است، چون در هیچ کجای دنیا بهره وری صد درصد نیست، اما می توان گفت از پول هایی که به بشاگرد می آمد، حاجی به نحو احسن استفاده می کرد.
  به اتفاق یکی از مهندسین مشاور که در تهران نظارت طرح های مهم را به عهده داشت به بشاگرد رفتیم. او را به مسجد خمینی شهر بردم و پرسیدم به نظر شما ساختمان این مسجد چگونه است؟
  مدتی بررسی کرد و جاهای مختلف مسجد را دید و بعد گفت: ما مشاورین پول از مردم می گیریم که به کار خودشان ایراد بگیریم، ولی من هرچه امروز این مسجد را بررسی کردم تا یک ایراد فنی به مسجد بگیرم، دیدم ایرادی وارد نیست.

  سیدمهدی طباطبایی پور

  مهمان نوازی

  در یکی از سفرهای تبلیغی به بشاگرد در راه بازگشت آمدم به میناب. حاجی هم می خواست بیاید به تهران، البته با ماشین. چون مقداری میوه های باغ های بشاگرد را می خواست به تهران بیاورد. توفیق یارمان شد و شدیم همسفر حاجی. نزدیکی های غروب بود که حاجی آماده حرکت شد، اما رای حاجی را زدم و گفتم رانندگی در شب درست نیست و ... سحر حرکت کنیم بهتر است، حاجی هم قبول کرد. نماز مغرب و عشاء را خواندیم و بعد از شام گعده همیشگی ما با حاجی شروع شد. صحبت های جدی و شوخی رد و بدل می شد. در بین صحبت ها من از روی مزاح و شوخی به حاج محمود گفتم، شنیدم کله پاچه انبار کردی. حاج محمود جواب داد درست به عرضتان رسانده اند. حدود 12 شب بود که رفتیم برای خواب و صبح هم همه با صدای دلنشین اذان حاج عبدا... از خواب بیدار شدیم و نماز جماعتی خواندیم و توسلی پیدا کردیم و به حاجی گفتم حاج عبدا... من آماده ام برویم.
  حاجی گفت عجله نکن. دست مرا گرفت و رفتیم داخل اطاق ایشان. دیدم سفره صبحانه را انداخته اند. تا نشستیم دیدم کله پاچه را آوردند و در کنار حاج عبدا... و حاج محمود آن هم با رعایت آداب خاص کله خوری، کله را خوردیم. واقعا، در کنار حاجی حتی صبحانه خوردن هم ارزش داشت، اما چند دقیقه نکشید که این لذت زهرمارم شد. چون متوجه شدم دیشب حاج عبدا... متوجه شوخی من شده که گفتم شنیدم که کله پاچه انبار کردید و شب تا صبح بیدار مانده و کله پاچه را پخته است. همه می دانند حاجی بسیار بامحبت و مهمان نواز بود، اما فکر این یکی را نکرده بودم. وقتی می خواستیم حرکت کنیم گفتم: حاجی شما دیشب تا صبح نخوابیدی، یک موقع پشت ماشین خوابت می بره. گفت: خیالت راحت باشه. خدا لطفی کرده تا پشت فرمان هستم خوابم نمی بره. راه افتادیم. مقدار زیادی از راه را بیدار بودم، اما نزدیکی های قم خوابم برد. در حال خواب و بیداری بودم که حاجی ماشین را کناری پارک کرد، پیاده شده و با آبی که داشت تجدید وضو کرد. وقتی پشت فرمان نشست برنامه تهجد و شب زنده داری را آغاز کرد. به قم که رسیدیم هر چه اصرار کردم چند ساعتی در منزل ما بماند قبول نکرد و گفت: دخترم منتظرم است. بعدها فهمیدم که چه علاقه وافری به دخترش دارد.

  سید مرتضی هرندی

  مردی از تبار بهار

  والی وقتی به بشاگرد آمد هنوز گرد و خاک کردستان روی تنش بود. خستگی در وجودش بود، اما خسته نبود. چندین بیماری داشت ولی هیچ وقت او را مریض نمی دیدید. چندین بار آقای نیری معاونت خودش را به حاج عبدا... پیشنهاد کرد. در همین اواخر معاونت پشتیبانی را پیشنهاد داد، اما حاجی حاضر نبود بشاگرد را رها کند، بیاید تهران در کنار خانه و خانواده. حتی حاضر نشد خانه 60 یا 70 متری خود را عوض کند. همان گونه که حاضر نشد افکار خودش را عوض کند. خیلی ها  عوض شدند، اما حاجی والی همان حاجی والی سال 61 بود که برای اولین بار به بشاگرد آمد. والی، انسانی تمام عیار بود و باید به جامعه اسلامی به ویژه مدیران معرفی شوند.

  عبدالمجید مرادی نسب

  صولت حیدری

  شنیده بودم که حاجی با کسی رودربایستی ندارد و آنچه را حق بداند می گوید. از کسی هم پروا و ترسی ندارد، اما به قول معروف شنیدن کی بود مانند دیدن! سال 79 بود که رفته بودم بشاگرد. در دبیرستان برنامه سخنرانی بود و قرار شد ما هم شرکت کنیم. یکی از یاران دیرین حاجی که سالیان سالیان است در کنار ایشان خدمت می کند، پشت فرمان ماشین نشست و رفتیم به دبیرستان. در بازگشت وقتی از حیاط دبیرستان خارج می شدیم بدنه ماشین به درب حیاط برخورد کرد و مختصر خسارتی به بدنه ماشین وارد شد. شب برای نماز مغرب و عشاء به مسجد رفتیم. پس از نماز حاج عبدا... ایشان را صدا زد و گفت شنیدم ماشین را به درب مدرسه کوبیده ای. فردا صبح به موتوری مراجعه کن تا تعیین خسارت کنند و خسارت را پرداخت کن.
  واقعا تعجب کردم. تازه ایشان می گفت چون الان مهمان داریم و شما هم در کنار من بودید حاجی ملاحظه کرد و الا از این تندتر برخورد می کرد. خدا رحمتش کند، کارگزار واقعی علوی بود.

  سید محمدباقر مهاجر

  عاشق مردم بشاگرد

  حاجی واقعا عاشق مردم بشاگرد بود. با آن ها همانند یک پدر معاشرت می کرد. با لهجه خودشان با آن ها صحبت می کرد. و از همه مهم تر توان دیدن گرسنگی و فقر آنان را نداشت.
  ماه رمضان بود، شب خسته و کوفته از مناطق دوردست بشاگرد برگشته بود، حاضر نبود افطار کند. گفتم حاجی چی شده، چرا این قدر ناراحتی؟ در پاسخ گفت رفتم در یک روستا (متاسفانه نام روستا یادم رفته) دیدم با نان و پیاز افطار می کنند. تا یک افطاری مناسب برای آن ها نبرم نمی توانم افطار کنم. همه مشغول شدند، مقداری غذای مناسب آماده کردند و با چند وانت راهی آن روستا شدند. آن موقع بود که دیدم حاجی آسوده شد.

  محمود بکتاشیان (مهدوی)

  مدیر موفق

  حاجی وقتی کسی را جذب می کرد و امکانات در اختیارش می گذاشت کاملا به کار او نظارت داشت. از روز اول تا آخر، او را رها نمی کرد. حتی بر حوزه علمیه هم نظارت می کرد. یک روز رفته بود حوزه و دیده بود وضع نظم و نظافت حجره ها مطلوب نیست. اساتید حوزه را خواسته بود و برخورد کرده بود. آن دو بنده خدا که مسئول مستقیم بچه ها نبودند، در آن زمان من مدیر حوزه بودم، اما به اصطلاح به در می گفت که دیوار بشنود. البته بعدا مرا هم خواست و تذکر داد.

  سیدمهدی لواسانی

  مرد آسمانی

  یک کتاب دعا همیشه در دستشان بود با یک تسبیح. در حین کار کردن هم فرصتهایی که پیش می آمد قرآن می خواند. در این اواخر با این که بیماری قندشان شدید شده بود، نماز شبشان ترک نمی شد. یک بار چند نفر از کمیته امداد مرکز همراه با مدیر کل  آمده بودند بشاگرد. موقع برگشت آن ها را بردیم بندرعباس. پروازشان به علت خرابی هوا از 9:30 شب به ساعت 3 نیمه شب افتاد. آن ها که سوار هواپیما شدند به میناب برگشتیم. حاجی خودش پشت فرمان نشست، یک دفعه دیدم که مهرشان را گذاشتند و همان پشت فرمان ماشین نماز شبشان را خواندند.

  علی بحیرایی

  مدیر کل صبور

  وقتی ساختمان دو طبقه مهمانسرای قدیم را ساخته بودیم، عده ای در میناب شایعه کرده بودند که حاج عبدا... والی، توی دل کوه های بشاگرد قصر ساخته است. همان هایی که هرچند وقت یک بار، حرکتی را بر علیه حاجی شروع می کردند ولی هیچ گاه به هدف خود دست نیافتند. در همان ایام یک روز از میناب حرکت کرده بودم که جوانی دست بلند کرد. ایستادم. آمد جلو و گفت: می خواهم بروم خمینی شهر. گفتم من هم همان جا می روم. آمد بالا. در راه صحبت شد. گفتم برای چه کاری می خواهی بروی؟ گفت من معلم هستم و می خواهم بروم کاخ حاج عبدا... را ببینم. بدون این که خودم را معرفی کنم گفتم خوب است  تشریف بیاورید و ببینید ولی قصر نیست، یک ساختمان دو طبقه است. طبقه بالا یک اطاق، آشپزخانه و دستشویی برای مهمان هاست و پایین هم قرار است صندوق قرض الحسنه شود. گفت نه شما خبر نداری! قصر بزرگی ساخته! غروب بود که رسیدیم خمینی شهر. حاجی توی محوطه قدم می زد و منتظر من بود. پیاده شدیم. به آن جوان معلم نگفتم که این آقا همان والی است. طبق روال همیشه حاجی سلام و احوالپرسی گرم و صمیمانه ای کرد و گفت خسته هستید، بفرمایید یک چای بخورید. چای که خوردیم حاجی پرسید آقا را معرفی نکردید. گفتم ایشان معلم هستند و آمده اند قصر حاج عبدا... والی را ببینند. حاجی متوجه شد که من خود را معرفی نکرده ام. بعد هم رو کردم به معلم و گفتم این همان قصر حاجی والی است. تعجب کرد و گفت نه بابا! خود حاجی کجاست؟ گفتم حاجی همین آقاست که کنار شما ایستاده. بهت زده شد. شب که سفره شام را انداختیم، وقتی سادگی سفره و صمیمیت حاجی را دید همان جا تصمیم گرفت که چندین سال در بشاگرد بماند و معلمی کند.

  محمود والی

  مرد خستگی ناپذیر

  در همان سال های اول که رفت و آمد در جاده بشاگرد هم سخت بود و هم از جهت زمان طولانی، بعضی از مسئولین مملکتی از میناب با هلی کوپتر به بشاگرد می آمدند. یادم نمی رود یکی از مسئولین قرار بود به بشاگرد بیایند. همراه با حاجی به میناب رفتیم، وقتی آن مسئول با محافظین سوار هلی کوپتر شدند، دیگر جایی برای حاج عبدا... نماند و محافظین هم می گفتند ما باید همگی همراه ایشان باشیم. آن ها با هلی کوپتر رفتند و من و حاجی با ماشین. وقتی به خمینی شهر رسیدیم، متوجه شدیم که آن مسئول محترم دیدارشان را از منطقه انجام داده اند و به میناب برگشته اند. حاجی دوباره برگشت به سمت میناب. هر چه من و دیگر دوستان اصرار کردیم که حداقل مقداری استراحت کنید، ایشان قبول نکرد و گفت: «فرصت نیست. من باید بروم ایشان را ببینم و درباره مشکلات منطقه صحبت کنم.» واقعا این کار برای امثال ما محال بود. آن هایی که جاده قدیم بشاگرد را دیده اند می دانند من چه می گویم.

  محمود بکتاشیان (مهدوی)

  پاسخ سوال پیامبر(ص)

  همیشه به ما روحانیون که در بشاگرد مستقر بودیم می گفت: «من پادوی شما هستم. من جاده می سازم، عمران و آبادانی بشاگرد به عهده من است، اما دین مردم و فرهنگ مردم به عهده شماست. وظیفه من این است که آب و نان مردم را در حد توان مهیا کنم. اگر روز قیامت، پیامبر(ص) جلوی من را گرفت و فرمود که چرا این مردم گرسنه ماندند، جواب ایشان را من باید بدهم، اما اگر سوال از اخلاق و دین مردم فرمود شما باید جواب بدهید!»

  محمود بکتاشیان (مهدوی)

  همدردی با زیردستان

  تابستان بود. همراه با حاجی با یک ماشین پاترول عازم بشاگرد بودیم. چون ماشین کولر داشت، تقریبا سفر راحتی بود. وضعیت جاده به گونه ای بود که اگر شیشه ماشین را پایین می کشیدیم، گرد و خاک زیادی داخل ماشین می آمد. اگر شیشه را بالا می کشیدیم گرمای طاقت فرسا قابل تحمل نبود، کولر این مشکل را حل می کرد.
  مدتی بعد متوجه شدم به دستور حاجی کولر ماشین را از کار انداخته اند. به حاجی معترض شدم و گفتم شما آسم دارید، گرد و خاک برایتان خطرناک است. حاج عبدا... در پاسخ گفت: «ماشین من نباید کولر داشته باشد تا بتوانم به این راننده ها به خصوص راننده های ماشین سنگین بگویم دو سرویس بروید و بیایید! آن ها که ماشینشان کولر ندارد!» ناخودآگاه یاد این جمله حضرت علی(ع) به عثمان بن حنیف افتادم که می فرماید:
  اَاَقنَعُ نفسی بان یُقالَ هذا امیرالمومنین و لا اُشارِکُهُم فی مکارِه الدهر
  آیا از خود به این خرسند باشم که گفته شود این امیرالمومنین است، امّا در ناگواری های روزگار با مردم شریک نباشم.

  محمود بکتاشیان (مهدوی)

  عدالت

  حاجی عدالت را رعایت می کرد. دو تا بقالی سر کوچه ما هست. اگر امروز از یکی از آن ها خرید می کرد، فردا از دیگری خرید می کرد! اگر می رفت از یکی خرید کند دیگری می دید و متوجه می شد، سعی می کرد همان روز سایر خریدها را از آن یکی بکند که از هر دو خرید کرده باشد. به ما هم سفارش می کرد که این مغازه دارها به امید اهل محل مغازه باز کرده اند. از همه آن ها خرید کنید.

  همسر حاج عبدا...

  سرباز گمنام

  در اولین سفر مهندس میرسلیم به بشاگرد، در خدمت ایشان بودم. در برگشت از ایشان پرسیدم: برای بشاگرد چه باید کرد؟ ایشان گفت: برای خدمت به مردم  بشاگرد باید (والی) را به جامعه ایران معرفی کرد. دو سال بعد در سفر آقای میرسلیم به بشاگرد، باز هم در خدمت ایشان بودم و در بازگشت همان سوال را تکرار کردم که برای بشاگرد چه باید کرد؟ ایشان گفت: «این بار با اطمینان بیشتر می گویم که برای خدمت به مردم بشاگرد باید (والی) را به جامعه ایران معرفی کرد.»

  سیدمهدی طباطبایی پور

  خادم اهل بیت

  عاشق اهل بیت بود. به ویژه حضرت فاطمه (س). اگر برای دهه فاطمیه سخنران دعوت نمی کردیم و یا در مسجد خمینی شهر برنامه روضه خوانی نداشتیم، خیلی ناراحت می شد. هر وقت به مسجد می آمد و برنامه روضه خوانی بود، تا آخر حضور داشت و اشک می ریخت و همراه دیگران سینه زنی می کرد. گاهی به ایشان می گفتم شما امروز مهمان داشتید و خسته هستید، تشریف ببرید ما اینجا هستیم تا پایان مراسم. می گفت من به احترام اهل بیت تا آخر می مانم.

  سیدمحسن مومنی

  روضه حضرت زهرا(س)

  در این چند سال اخیر هم جمعیت افزایش یافته بود و هم خشکسالی شده بود. سدّ خمینی شهر کفاف نمی داد. لذا حاجی با مشورت با متخصصین، تصمیم گرفت با یک نقشه دقیق مهندسی، سد را بالاتر ببرند. این کار انجام شد و منتظر باران بودیم. مدتها گذشت. مرداد ماه بود که حاج عبدا... به من گفت: در خواب دیدم بیست روز دیگر باران می آید. تقریبا بیست روز بعد بود که باران بسیار شدیدی باریدن گرفت. همه از شوق باران که مدتها نیامده بود، نزدیک سد جمع شده بودیم. امّا حاج عبدا... نگران استحکام سد بود. او در اطاق خود تنها بود و کسی نمی دانست چه می کند. ال
  رفتند حاجی را آوردند. حاجی وقتی رسید دست من را گرفت و برد روی تاج سد و گفت روضه حضرت زهرا(س) برایم بخوان. روضه را خواندم. حاجی در حالی که اشک می ریخت، زد روی زانوی من و گفت: پاشو برویم! دیگر خاطرم آرام شد. واقعا هم آرامش پیدا کرده بود و به حمدا... هیچ اتفاقی هم برای سد نیفتاد.

  سیدمحسن مومنی

  بیت المال

  حاج عبدا... در امور مالی کمیته امداد بسیار دقیق بود. نه خود استفاده شخصی می کرد و نه به کسی اجازه این گونه سوء استفاده ها را می داد. در سال های اخیر که حاجی به علت شدت یافتن بیماری، رژیم غذایی داشت با این که رژیم غذایی ایشان خیار بود و گوجه و سایر سبزیجات، اما هزینه آن را شخصا پرداخت می نمود.
  یادم نمی رود زمانی که طلاب حوزه علمیه بشاگرد را برده بودیم اردوی مشهد، طلبه ها از مشهد یک «عبا» برای حاجی سوغات آوردند و به ایشان هدیه کردند. از طرفی هم مدیر حوزه تعداد پنج عبا برای طلاب ممتاز حوزه خریده بود. فاکتور پنج عبا را در جمع فاکتورهای اردوی مشهد تحویل داده بودیم. حاجی وقتی فاکتورها را دیده بود فکر کرده بود که عبای اهدایی به ایشان یکی از این پنج عبا بوده. من را صدا کرد و در حالی که خیلی ناراحت بود گفت: حاج آقا مومنی! شما به من عبا هدیه می کنید و فاکتور آن را با امداد حساب می کنید. وقتی که توضیح دادم که این طور نیست، گفت: حالا دیگه خیالم راحت شد.

  سیدمحسن مومنی

  اسطوره استقامت

  سال 81 بود. حاجی برای شرکت در یک جلسه مهم، از بشاگرد به تهران آمده بود. طبق روال، من راننده حاجی بودم و ایشان را رساندم به مکان جلسه. متاسفانه آن روز سنگ کلیه حاجی حرکت کرده بود و اذیتش می کرد، چندین سال بود که با این بیماری کنار آمده بود. حاجی رفت در داخل جلسه. من هم مدتی در ماشین نشستم، اما دیگه حوصله ام سر رفت و رفتم داخل جلسه. سلام و علیکی کردم و یک گوشه نشستم. چند لحظه ای نگذشته بود که دیدم حاجی آرام آرام تکان می خورد. از زیر میز نگاه کردم دیدم بدجوری پایشان را روی زمین می زنند. فهمیدم که دیگه خیلی داره درد می کشه. چون حاجی خیلی در مقابل درد صبور بود.  چند بار با چشم و ابرو اشاره کردم به حاجی که برویم. ولی حاجی قبول نکرد. یک ربعی گذشت. دیگر طاقت نیاوردم چون می دیدم که بد طوری درد می کشد. پا شدم گفتم آقای مهندس این جلسه را شما قطع کنید. گفت برای چه؟ گفتم بابام داره می میره. گفت: چی شده؟ گفتم داره سنگ کلیه را دفع می کند. حاجی هم بلند شد و گفت مگر نگفتم این حرف را نزن.
  وقتی آن ها فهمیدند که چی شده، مهندس در حالی که اشک می ریخت حاجی را بغل کرد و گفت بیا برویم بیمارستان. حاجی هم که از بیمارستان فراری بود. حاجی را آوردیم خانه. تقریبا ساعت 5 عصر بود که چند آمپول تزریق کردند و حاجی هم که یک قطعه سنگ دفع کرده بود دراز کشید و دستش را گذاشت زیر سرش و خوابش برد.
  متکایی آوردم، سرحاجی را آرام بلند کردم و متکا را زیر سرش گذاشتم. از خواب پرید و گفت چیه؟ گفتم هیچی. چون درد داشت تا دوباره خوابش ببرد، چند لحظه ای طول کشید. گفتم حاجی دیگه بس نیست؟ گفت چی بس نیست؟ گفتم ببین حاجی تا بشاگرد هستی که صبح تا شب میدوی. تهران هم که می آیی صبح تا شب در جلسه ای. در مریضی هم که کارهات را رها نمی کنی. آیا دیگه بس نیست؟ نمی خواهی یک مقدار از این فشارها کم کنی؟ حاجی که کم کم داشت چشمانش بسته می شد و حالت خواب و بیدار داشت گفت: «شده تا به حال یه پیرزن بیاد جلوت با یه عصا، بگه حاجی کی بالاخره این کمک ها به ما می رسه؟» این را گفت و خوابش برد.

  محمدصادق والی

  حاجی کم نگذاشت

  فکر نمی کنم در طول این بیست و چند سالی که حاجی در بشاگرد بود، ما دو سال ایشان را در تهران دیده باشیم. اگر بخواهم ساعات حضور ایشان را در کنار خانواده جمع بزنم، فکر نمی کنم از چهار یا پنج ماه بیشتر شود. البته من نسبت به مادر و برادر و خواهرم بیشتر با حاجی بودم. چون در کمیته امداد امام حضور داشتم و روزهایی هم که پدرم در تهران بود رانندگی ایشان را به عهده داشتم. البته وقتی به مقصد می رسیدیم معمولا یا مصلحت نبود در جلسه شرکت کنم یا جای پارک ماشین گیر نمی آمد و مجبور بودم در ماشین باشم، تا حاجی برگردد. با این حال شاید من پنج الی شش ماه در طول این بیست و چند سال حاجی را دیدم.
  با وجود آن که پدرم در تهران نبود، پدرم از ما دور بود، اما هرگز برای ما کم نگذاشت...

  محمدصادق والی

  مرد منتخب

  مرتب با حاجی بحث داشتم. بارها به حاجی می گفتم، وظیفه و ایثار هم حد و مرزی دارد. این همه پیشنهاد پست های خوب در تهران به شما می دهند! چرا قبول نمی کنید؟ شما یک زمانی در این کشور مدیر کل توزیع خودرو بودید! همه پیشرفت می کنند و شما پسرفت! الان کارمند شما وضع زندگی اش از شما به مراتب بهتر است. شما یک مدیرکل هستی دیگران هم یک مدیرکل، اما این وضع خانه مسکونی شماست.
  در جواب می گفت: من برای پول کار نمی کنم. اگر دنبال پول بودم، قبل از انقلاب هم در بانک بودم هم در بازار. من دنیا را سه طلاقه کردم. من در مقابل مردم بشاگرد مسئول هستم!
  گاهی از روی شوخی به حاجی می گفتم: حاج عبدا... والی شما در 57 گیر کردی بیا بیرون، الان سال 80 است. حاجی با همان لحن گرم و صمیمی، لبخندی میزد و می گفت: من 57 خودم را با 2020 شما عوض نمی کنم.
  این بحث ها و گفتگوهای من با حاجی ادامه داشت، اما در نهایت 4 سال قبل از فوت حاجی بود که به این نتیجه رسیدم که حاجی یک «منتخب» است. او انتخاب شده است. دست ما هم نیست.

  محمدمسعود والی

  مومن واقعی

  روزهایی که حاجی در تهران بود، صبح که می آمدم حاجی را ببرم کمیته امداد یا جایی که جلسه داشت، وقتی می نشست توی ماشین می گفت: صادق آرام رانندگی کن می خواهم زیارت بخوانم. اول دو رکعت نماز می خواند، بعد زیارت عاشورا و بعد هم سوره «یس» را می خواند. اگر مسیر دور بود یا ترافیک آن قدر زیاد بود که دیر می رسیدیم، سوره «واقعه» را هم می خواند، و الا سوره واقعه را در بازگشت می خواند.
  پدرم یا در ماشین مشغول خواندن دعا و زیارت بود و یا این که سرش پایین بود و چرت می زد. واقعا روزهایی که پدرم در تهران بود، بهترین فرصت برای رفع خستگی او همین لحظاتی بود که در ماشین و یا در مسیر حرکت و جابه جایی بود.

  محمدصادق والی

  هدایای مدیرکل

  تا آن جا که من اطلاع داشتم، درآمد او از محل بازنشستگی بانک بود. وقتی یاران بشاگرد به دیدنش می آمدند به نحو احسن پذیرایی می نمود و در موقع رفتن از باب قدردانی هدیه ای عنایت می کرد. این هدیه بنا به آن چه در بشاگرد بود تنوع داشت.
  گاهی یک صندوق پرتقال، گاهی چند بسته خرما و ... اما نکته مهم که شاید بسیاری از مهمان ها خبر نداشتند این بود که پول این هدایا را از جیب شخصی خود می داد. هیچ وقت از کمیته امداد هزینه نمی کرد. پول صندوق میوه را حساب می کرد و به حساب کمیته واریز می نمود. یادم هست که یک سال سیصد هزار تومان بابت این هدایا پرداخته بود و حال این که مهمان ها آمده بودند، طرحی را راه اندازی کنند یا در ساخت مدرسه ای کمک کنند یا ... هیچکدام مهمان های شخصی او نبودند.

  محمدرضا زرشکی

  والی علوی

  دیگ غذا را گذاشتیم عقب وانت پاترول و بردیم برای روستای «پوسمن». موقع رفتن من بودم و حاجی. اما موقع برگشت یکی دو نفر اضافه شدند. لذا حاجی گفت من عقب وانت می نشینم و هرچه اصرار کردند که حاجی جلو بنشیند فایده نکرد. حاجی رفت عقب نشست و من هم پریدم کنار حاجی. ماشین حرکت کرد. سر هر پیچ وقتی ترمز می زد، کلی گرد و غبار و خاک روی سر و لباس ما می نشست. آن ها که بشاگرد می آمدند می دانند من چی می گم. رسیدیم خمینی شهر. چند نفری آمده بودند حاجی را ببینند. فکر می کنم از استانداری بودند و حاجی را هم نمی شناختند. یکی از آن ها آمد جلو و از حاجی پرسید رییس اینجا کیه؟ حاجی در حالی که مشغول تکان دادن گرد و خاک از لباس های ساده و کفش های کتانی خود بود گفت: اینجا رییس نداره. گفت مگه میشه؟ گفت بله میشه، اینجا مسئول داره.
  فکر کرد حاجی کارگر کمیته امداد است. گفت شما کارگر اینجا هستید؟ حاجی گفت بله. در همین حال یکی از کارمندان آمد جلو و گفت حاجی جواب فلان نامه چی شد؟
  آن شخص تازه متوجه شد و عذرخواهی کرد. حاجی با همان لحن گرم و صمیمی همیشگی خود گفت: ما واقعا کارگر این مردم هستیم!

  محمدمسعود والی

  سروی از باغ آزادی

  ابعاد شخصیتی حاجی را نمی توانم بیان کنم. فقط می توانم بگویم که حاج عبدا... مصداق تمام و کمال این دوبیتی بود:
  گر مرد رهی میان خون باید رفت            از پای فتاده سرنگون باید رفت
  تو پای به راه در نه و هیچ مگوی            گود راه بگویدت که چون باید رفت
  بارها به حاجی می گفتم اگر ایثار است، اگر خدمت است، گمان می کنم شما انجام وظیفه کرده باشی. شاید خانواده هم حقی داشته باشند. البته گاهی هم این را اضافه می کردم که شاید کسی به خدمات شما توجه نداشته باشد. حاجی در پاسخ می گفت شما تصور می کنید من برای افراد خاصی کار می کنم و یا برای پست و مقام زحمت می کشم؟ نه، من با خدا معامله کرده ام!
  چندین بار به او پیشنهاد دادند که کاندیدای مجلس بشو. در جواب می گفت اگر کاندیدای مجلس شوم والی نیستم. چند سال قبل به خاطر ناراحتی ریه ای که پیدا کرده بود، دکتر پیشنهاد عوض کردن مکان اسکان ایشان را داده بود. با هم رفتیم زمینی را دیدیم و قرار شد به اتفاق خانه را بسازیم. گفتم چه کنم؟ گفت زمین را قولنامه کن. من هم رفتم زمین را قولنامه کردم. به حاجی گفتم حالا برای ساخت نیاز به پول است. گفت برو منزل من را بفروش، من که عازم بشاگرد هستم. گفتم حاجی این کار سه تا چهار ماه طول می کشد تا مشتری پیدا شود و بفروشم. شما در بازار این همه اعتبار دارید، این همه دوستان صمیمی دارید، از یک نفر 10 یا 15 میلیون قرض بگیرید تا خانه را بفروشیم و بدهیم. ایشان ناراحت شد و گفت: من نه آن خانه را می خواهم و نه آن زمین را و نه از کسی 15 میلیون می گیرم برای خودم سرمایه کنم!

  مجید والی

  مدیرکل شبانه روزی

  ساعات کار یک مدیرکل تعریف دارد. از ساعت 8 صبح مثلا تا ساعت 4 بعدازظهر، اما کار حاج عبدا... 24 ساعته بود. حتی اگر کسی نیمه شب هم می آمد و کاری داشت، حاجی نه تنها رو ترش نمی کرد، بلکه اگر می شد کار او را حل می کرد. خود را وقف خدمت به مردم بشاگرد کرده بود. بارها شاهد بودیم که افراد گرفتار نیمه شب درب اطاق او را می زدند. یکی می گفت که حاجی به دادم برس که زنم زایمان دارد و دیگری ... اما هیچ وقت حاجی نمی گفت حالا نیمه شب است برو صبح بیا.

  محمدرضا زرشکی

  ناظر واقعی

  تخصص من زمین شناسی است. لذا در بشاگرد برای پیدا کردن خاک رس، شن، ماسه، آهک و ... همراه با حاج عبدا... زیاد کوه می رفتیم. برایم خیلی جالب بود که در کنار آن فضای معنوی کوه، حاجی همواره دنبال دانستن و یاد گرفتن بود. سنگی را برمی داشت و از ویژگی های آن سوال می کرد. یا سوال می کرد چرا این قسمت از زمین این گونه است. او خود را مسئول می دانست از آغاز تا پایان یک پروژه نظارت کامل داشته باشد و لذا باید با کار، مراحل آن و چگونگی آن آشنا می شد تا بتواند به نحو جدی کار را نظارت کرده و به ثمر برساند.

  محمدرضا زرشکی

  خادمی مهربان

  یادم می آید در سفری به بشاگرد فردی دست بلند کرد. حالا من توجه داشتم یا نداشتم، رد شدم. مرحوم والی بلافاصله معترض من شد که این ها قلبشان می شکند. اگر دست بلند می کنند حتما یک نیش ترمزی کنید و بایستید و حرف این ها را بشنوید و جواب سلام آن ها را بدهید و رد شوید.
  این تذکر مرحوم والی در واقع نشان از قلب رقیق و علاقه عمیق و شدید او به مردم آن خطه بود. از بشاگردی ها هم باید تشکر کرد که حقا نسبت به این خدمتگزار خادم و خالص خود شاکر بودند، آن گونه که مرحوم والی را در حقیقت رییس جمهور خود می دانستند. گویی این خطه بشاگرد که 7000 کیلومتر مربع وسعت دارد، یک جزیره مستقلی در کشور ایران است که روسای سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه آن والی است.

  محسن صراف زاده

  فن مدیریت

  افرادی که می آمدند بشاگرد کار کنند معمولا از روی عشق و علاقه به مردم محروم بود و لذا در حد توان کار می کردند. اما اگر بعضی ها تنبلی می کردند و یا به فکر کم کاری می افتادند، می دانستند که در مقابل حاجی حرفی برای زدن ندارند. هرچه بگویند حاجی جواب آن را آماده دارد و به قول خودشان حاجی از خودشان به کار بیشتر آشنا بود. واقعا هم همین طور بود. حاجی چنان به امور «بنایی»، «معماری»، «مهندسی» و .. آشنا شده بود که به راحتی عیوب کار را متوجه می شد و همین یکی از علل موفقیت حاجی در امور منطقه بود.
  یادم می آید که با حاجی رفتیم به یکی از روستاها برای دیدن یک پروژه عمرانی. در مسیر برخوردیم به یکی از کارگران آشپزخانه. حاجی شیشه را داد پایین و گفت چرا فلان لوله در آشپزخانه گرفته است؟ بنده خدا دست و پایش را گم کرد و توجیهی کرد و مانده بود که حاجی کی رفته آشپزخانه و دیده. در ادامه رفتیم سراغ پروژه ساختمان سازی حوزه علمیه خواهران. همین که رسیدیم حاجی به معمار گفت این نبشی ها چرا بیرون آمده و باید این طور باشد. معمار هم که دید حاجی بر کار مسلط است و توجیهی ندارد، گفت: چشم درستش می کنم.

  محسن لب خندق

  هتل بشاگرد

  حاجی خیلی مهماندوست بود. جانش را فدای مهمان می کرد. گاهی آن قدر مهمان منزل ما بودند که برای خواب جا کم می آوردیم، من و بچه ها می رفتیم منزل پدر و مادر حاج عبدا... . بعضی از روی شوخی و مزاح اسم خانه ما را گذاشته بودند «هتل بشاگرد».
  یک بار از بشاگرد خانمی را آورده بودند که بچه دار نمی شد تا در تهران مداوا شود. وقتی او را به خانه آوردند خطاب به من گفتند: حتما از رخت خوابی که برای مهمان کنار گذاشته ای برای استراحت او استفاده کن. سر یک سفره با هم غذا بخورید. دکتری که خودت می روی او را هم ببر تا راهنمایی کند که چه کار کنید و ... این خانم را با خانم دیگری که همراهش بود گذاشت و خودش به بشاگرد رفت و در مدت یک ماهی که این ها منزل ما بودند از بشاگرد به تهران نیامد تا این ها راحت باشند.

  همسر حاج عبدا...

  به عمل کار برآید

  حاجی وقتی برای سرکشی به امور عمرانی و ساختمان سازی می رفت و یا در مسیر میناب - بشاگرد و یا بشاگرد - میناب، در ضمن سری هم به پروژه ها می زد، می دید یک پروژه ساختمانی به کندی پیشرفت می کند و یا می دید کار لنگ است، فوری از ماشین پیاده می شد، چفیه را بر سر می بست، یا علی می گفت و فرغون را بر می داشت و شروع می کرد به کار.
  حتی گاهی کارگرها به نوبت با فرغون ایستاده بودند تا فرغون آن ها پر شود و ببرند، حاجی می آمد سر صف می ایستاد و می گفت احترام بزرگترها را داشته باشید، خارج از نوبت فرغون را پر می کرد و می رفت.
  این کار حاجی از هزار حرف موثرتر بود و آن چنان شوقی در افراد ایجاد می کرد که کار آن ها چند برابر می شد.

  حسین الفت

  خسته ای؟ نه

  سال 61 که حاجی برای اولین بار به بشاگرد آمد با او آشنا شدم. آن ها چند نفر بودند، ولی هرکدام پس از مدتی رفتند و حاجی ماند. با حاجی می رفتیم منطقه را می دیدیم. گاهی توی گردنه ها الاغ نمی توانست بالا برود، حاجی صدا می زد «علی داستانی الاغ دادی به ما به جای این که اون مرا بکشه من باید الاغ را بکشم.» خدا رحمتش کند آدم خوش اخلاقی بود.
  یک روز پرسید اهالی روستا کمک می کنند تا جاده بزنیم؟ گفتم بله. رفت بیل و کلنگ آورد و خودش اول شروع کرد. حاجی کلنگ می زد. برای این که خسته نشود، می رفتم کلنگ را از دستش می گرفتم. حاجی دیلم را برمی داشت، دیلم را می گرفتم حاجی بیل بر می داشت. خدا شاهد است حاجی بیشتر از ما کار می کرد. همه ما خسته می شدیم اما حاجی نه.

  علی داستانی

  استراحت در تهران

  حاجی وقتی می آمد در تهران، اسمش این بود که آمده به خانواده سر بزند، اما یا در تهران جلسه داشت یا برای پیگیری امور بشاگرد  به ورامین، دماوند، قزوین، قم، اصفهان، یزد و ... سفر می کرد. تازه وقتی هم که می آمد، یکی مراجعه می کرد درب منزل و از او برای حل مشکل ازدواج دخترش کمک می خواست، یکی تلفن می زد و از او می خواست برای حل شدن مشکل خانوادگی او پا در میانی کند، تلفن همراه زنگ می زد و یک نفر از بشاگرد کسب تکلیف می کرد و گاهی هم هر سه هم زمان با هم به صدا در می آمدند. زنگ خانه، زنگ تلفن و زنگ همراه. معلوم بود همه با حاجی کار دارند. اگرچه حاجی از روی شوخی می گفت خانم با شما کار دارند، گوشی را بردار.

  همسر حاج عبدا...

  یک چادر و یک بشاگرد

  شب بود، برای نماز مغرب و عشا رفتم مسجد. نماز را که خواندم، مراسم عزاداری شروع شد. آن شب دانش آموزان بودند، مهمان هم داشتیم. شاید حدود هزار نفری در مسجد مشغول عزاداری بودند. حاجی گوشه مسجد نشسته بود. رفتم کنار حاجی نشستم. توی افکار خودم بودم که حاجی دستش را روی زانوی من گذاشت و گفت چیه؟ امشب توی مجلس نیستی؟ گفتم حاج آقا دیگه خسته شدم. چرا بعضی ها این گونه بر علیه شما و کمیته امداد جوسازی می کنند؟ ایجاد جو سیاسی به چه قیمتی؟ به قیمت تعطیل شدن خدمت به این مردم فقیر!
  حاجی گفت: آقای علی خاصی، زمانی که من به بشاگرد آمدم یک چادر داخل بشاگرد زدم. یک چادر بود و یک بشاگرد. چه کسی فکر می کرد روزی در بشاگرد چنین مراسم پرشوری در عزاداری امام حسین برپا گردد؟ این را بدان تا خدا نخواهد، برگی از درختی نمی افتد. همه چیز در اراده اوست.

  ناصر علی خاصی

  سرباز مهدی

  حاج عبدا... علاقه وافری به طلبه ها، حوزه علمیه و درس های آن داشت. حتی یک زمانی دروس حوزه را هم شروع کرد. مقداری هم خواند، اما مشغله های فراوان اجرایی مانع ادامه آن شد. البته گاهی عبا روی دوش می انداخت و در جمع طلبه های حوزه می نشست. حاجی خودش می گفت هر وقت خسته می شوم می آیم حوزه، وقتی طلبه ها را می بینم شارژ می شوم و سرکار برمی گردم. حاجی برای تاسیس حوزه و ساخت و ساز حوزه علمیه زحمات فراوانی کشید. یادم نمی رود قرار بود 15 شعبان حوزه افتتاح شود، ولی چون بعضی از مهمان ها نرسیده بودند، به 16شعبان افتاد. ما در جمع طلبه ها بودیم و نگران از این که چگونه افتتاحیه را برگزار کنیم که خوب از آب و گل درآید. همین موقع یک نفر پیغام آورد که حاجی گفته اگر مشکلی نیست قبل از ظهر افتتاحیه انجام گیرد. گفتم مانعی ندارد. دقایقی بعد دیدم صدا می آید. آمدم بیرون دیدم حاج عبدا... راه افتاده و جمعیت هم پشت سر حاج عبدا... و با چه شور و عشق و علاقه ای شعر همیشگی طلبه ها را که با این بیت شروع می شود می خواند:
  ای ولی عصر و امام زمان               ای سبب خلقت کون و مکان
  مکانیک ماشین را رها کرده بود و بنا و کارگر بیل و کلنگ را و همه و همه به این جمع پیوسته بودند. ما و طلاب هم به جمع پیوستیم. هر کسی برای خودش حالی داشت، اشک می ریختند و هم خوانی می کردند. حاجی هم حال عجیبی داشت. آن چنان گریه می کرد که شانه هایش می لرزید. هنگام افتتاح حوزه خطاب به حاج آقای مهاجر که از اصفهان برای افتتاح حوزه آمده بودند گفت:
  «من از شما فقط همین را می خواهم که به آقا بفرمایید یک نگاهی هم به ما کوچولوها بکند. ما توی این بیابون ها آمدیم فقط به خاطر آقا، اما هنوز موفق نشدیم. خواهش می کنم دعا کنید دیدار نصیب همه ی این عزیزان بشود.»

  سیدمحسن مومنی

  احترام به روحانیت

  حاجی به روحانیت بسیار احترام می گذاشت. واقعا معتقد بود که این لباس پیامبر و لباس سربازان امام زمان است. لذا در طول این سال ها که من در بشاگرد بودم هرگز ندیدم که جلوی یک روحانی حرکت کند! حتی گاهی که مهمان های سرشناس و مهمی برای حاجی می آمد مانند وزیر، معاون وزیر و ... آن ها احترام به حاجی می گذاشتند و سعی می کردند حاجی را مقدم بدارند، ولی حاجی روحانیون را مقدم می داشت.

  محمود بکتاشیان (مهدوی)

  بهترین کار

  هرچه بشاگرد  آبادتر می شد حاجی را بیشتر می شد شاد دید. وقتی خانه ای ساخته می شد و بچه یتیمی در آن پناه داده می شد، برق شادی در چشمان حاجی می درخشید. وقتی ساخت بیمارستان تمام می شد و حاجی می دید که دکتر آمده و مشغول مداوای بیماران است و یا وقتی که از کنار مدرسه رد می شد و دانش آموزان را در صف صبحگاه می دید بسیار خوشحال می شد. اما هیچ کدام از این ها به اندازه ساخت حوزه علمیه حاجی را خوشحال نکرد. وقتی حوزه افتتاح شد آن چنان حاجی شوق کرده بود که وصف آن برایم ممکن نیست. وقتی حاجی وارد حوزه می شد و طلبه ها سرود آقا امام زمان را می خواندند، اشکش جاری می شد. حاج عبدا... بهترین کار خود را در بشاگرد تاسیس حوزه علمیه می دانست.

  محمود والی

  تلخ ترین خاطره

  یک سوالی بود که خیلی دوست داشتم از حاجی بپرسم. ولی مجال نمی شد. یک شب در میناب بودیم، آخرهای شب که حاجی در اطاق خود مشغول استراحت بود، اجازه گرفتم وارد شدم و به هر زحمتی بود حاجی را راضی کردم. دوربین هندی کم را آماده کردم و از حاجی پرسیدم تلخ ترین خاطره شما در بشاگرد چیست؟ حاجی گفت:
  «خاطره تلخ از بشاگرد زیاد دارم. ولی یک مورد روی من اثر خیلی بدی گذاشت. یک دختر خانم با برادر دو قلویش در اطراف روستای «کونک» زندگی می کردند. بچه یتیم بودند. وقتی من به آن روستا رفتم مالاریا گرفته بودم و تب شدیدی داشتم. دو یا سه روز قدرت حرکت کردن نداشتم. این ها دو کپر داشتند که من در یکی از آن دو کپر خوابیده بودم. این خواهر سه روز از من پرستاری کرد. این قضیه گذشت تا این دختر خانم بزرگ تر شد. واقعا انسان نمونه ای بود. هر که به آن روستا می رفت از مهربانی او تعریف می کرد. به سن ازدواج رسید و ازدواج کرد و شش ماه پس از ازدواج بیمار شد. وقتی خبردار شدم با آن همه مشکلات و نبود راه همراه با دکتر حرکت کردم. وقتی بالای سر او رسیدم یک ساعت بود که به رحمت خدا رفته بود. خیلی متاثر شدم. حتی دکتر گریه می کرد. چرا باید یک دختر خانم جوان در آغاز زندگی پر از امید به علت نبود جاده و حتی عدم امکان حمل با شتر به درد آپاندیسیت بمیرد»

  مختار پورولی

  لبخند مدیرکل

  حاجی رفته بود در روستای «ورمنچ». وقتی آمد خیلی ناراحت بود. چایی درست کردم. اما نخورد. گفتم حاجی چی شده؟ گفت توی روستای ورمنچ دو تا دختر بچه هستند هم معلول و هم نابینا. ای کاش می شد برایشان کاری کرد. گفتم حاجی ناراحت نباش. ان شاءا... درست می شود.
  حاجی مرتب پی گیر بود تا این که دکتر نیلی قول داد با عمل بینایی آن ها را برگرداند. قرار شد من بچه ها را بیاورم تهران. بچه ها را آوردم و دکتر نیلی هم عمل را انجام داد و چشمانش خوب شد. وقتی حاجی این بچه ها را دید یک لبخندی روی لبانش نقش بسته بود که انگار خداوند همه دنیا را به او داده است. زمانی که چشم های این ها باز شد همه وجود حاجی شده بود این دو تا بچه. با یک عشق و علاقه ای آن ها را می بوسید که قابل وصف نیست.

  امیر والی

  قیام والی

  وقتی با بشاگردی ها در مورد حاجی والی صحبت می کردم هر کسی با صداقت کامل و با اشک دیده حاجی را از دیگران ممتاز می دانست و به اندازه دانسته ها و شناخت خود از حاجی یادی می کرد و حرفی می زد، ولی حرف های «جعفر  صدراللهی» پیر مرد 70 ساله ای که خود را اهل روستای «کونک» معرفی می کرد، برایم خیلی جالب بود. آن جا که با لهجه شیرین و با آه و افسوس خود می گفت:
  «حاج عبدا... سال 60 آمد اینجا. در پشت الاغ من راهنما بودم و حاجی را روستا به روستاها می بردم. حدود 600 روستا را با الاغ رفت. اصلا آن زمان اسمی از بشاگرد در ارگان های دولتی و در نقشه آن ها نبود. والی بشاگرد را ساخت. اول برای ما راه آورد، بعد برق آورد، دبستان  برای ما ساخت، مسجد برای ما ساخت و ... مردم او را قاضی و حاکم خودشان می دانستند و حرف حاجی والی را روی چشمشان می گذاشتند. به نظر من سه قیام تا به حال بوده. اولی قیامی که سیدالشهدا کرد و اسلام را زنده کرد. دومی قیامی که خمینی بت شکن کرد و انقلاب کرد و ایران را نجات داد. سوم قیامی که حاجی والی کرد و این مردم محروم را زنده کرد و بشاگرد را آباد کرد. اما الان افسوس و صد افسوس که این نعمت از ما گرفته شد. یعنی اگر حاجی دو سال دیگر بود، این بشاگرد گلستان می شد. اما چه حیف که رفت...»

  مهدی اردستانی

  بمیرم الهی مادر

  سال 63 حاجی مرا برد به بشاگرد. در کپر بودیم، حاجی نبود. پا شدم رفتم بیرون، خانم ها مشک دستشان بود و می رفتند سرچشمه آب خوردن بیاورند. گفتم من را هم ببرید سر چشمه، گفتند حاجی دعوامان می کند. گفتم نترسید دعوامان نمی کند. رفتیم سر چشمه، یک حوض بود آب از زیر کوه ریزه ریزه می آمد داخل حوض دیدم داخل حوض همه چیز هست. قورباغه هست، زالو هست، و ... گفتم خدا مرگم بده عبدا... از این آب می خوره. بچه هام از این آب می خورند. بمیرم الهی. به کپر اومدم دیگه نه آب خوردم، نه نان خوردم، نه غذا و نه چایی. فقط بیسکوئیت و نوشابه می خوردم. وقتی حاج عبدا... اومد گفتم عبدا... جان الهی فدات شوم آب قورباغه می خوری. گفت سر چشمه آبش تمیز است. گفتم مرا ببر ببینم. گفت باشد می برم. یک هفته مرا سر دواند آخر هم سر چشمه نبرد.

  مادر حاج عبدا...

  انسان بهشتی

  وقتی به بشاگرد رفته بودم خیلی دوست داشتم که داخل کپرها را ببینم و دقایقی را در آنجا بگذرانم. به اتفاق آقای والی ابتدا به کپر یک پیرزنی رفتیم که «مش مریم» نام داشت. او قدری بیمار بود و به سختی حرف می زد. به استقبال ما آمد و ما را به داخل کپر دعوت کرد. وقتی وارد آن شدم، مبهوت مانده بودم و تمام زندگی این پیرزن یک حصیر و زیلو، دو پتو، یک چراغ و یک صندوق کوچک که در گوشه ای از کپر بود.
  پیرزن به آرامی صحبت می کرد و می گفت غذای ما قبلا اغلب نان و فلفل بوده که نان آن را از آرد هسته خرما به وسیله خرد کردن آن به دست می آوردیم، ولی حالا کمیته امداد برای ما آذوقه می آورد و تقریبا تمامی مردم این منطقه تحت پوشش کمیته امداد بوده و مستمری دریافت می کنند. شب در جلسه ای با حضور مسئولین کمیته امداد شرکت کردم. بعد از خوردن شام، حاج عبدا... از من خواست که هر طور که می توانم به این بچه ها کمک کنم. او می گفت که این بچه ها به کمک نیاز دارند.
  با حاج عبدا... که صحبت می کردم احساس عجیبی داشتم. از این که در کنار چنین انسان بزرگواری هستم که بهترین سال های عمر خود را صرف خدمت به این مردم محروم کرده است، احساس خوشایندی داشتم. او می تواند الگوی انسان هایی باشد که جسم و روحشان مملو از عشق خدمت به مردم است. وقتی او با من صحبت می کرد، احساس می کردم که با یک انسان اهل بهشت صحبت می کنم. این اطمینان از آن روست که در تمام دوران نوجوانی و جوانی در محله خیابان عارف با او و خانواده اش آشنا بوده و با هم فوتبال بازی می کردیم.

  مجید جلالی

   

  برگرفته از کتاب: "اسطوره ی خدمت، حاج عبدالله والی به روایت یاران"